DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Özkan İşlek
Özkan İşlek
Giriş Tarihi : 27-03-2021 17:44

İsteğe Bağlı Sigorta

Yayın hayatına 2021 yılında yeni bir yüz ile giren Malatya Bulvar Gazetesi’ne hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. Kemal Bey ve ekibi sağ olsunlar. Çok güzel işlere imza atıyorlar. Gazetenin yeni yüzü ile internet gazeteciliğine yeni bir imaj kazandırmış oldu. Dolayısıyla da bundan böyle yazılarımla aranızda olmaya devam edeceğim. Gelelim yazı konumuza:

Son dönemlerde ülkemiz gündeminden düşmeyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği’nin yoğun çalışması ve seçimlerin de yaklaşması ile 8 Eylül 1999’dan önce işe giren vatandaşlarımıza umut ışığı doğdu. Bu sebeple 5000 günü dolduramayanlar kendilerine çare aramaya başladılar. Geçen gün bir arkadaşım aradı. Malum bu arkadaşlarımız, iş bulmakta zorlanıyorlar. Çünkü işveren “bana genç işçi lazım diyor. SSK daha gençsin yaşını doldur gel diyor.” Bu sebeple tek yol kalıyor. İsteğe Bağlı Sigorta. Yazımızda bu konuyu irdeleyeceğiz.

İsteğe bağlı sigorta, 5510 Sayılı Kanunu’nun 50. Maddesinde düzenlenmiştir. Esas itibariyle dışarıdan sigortalılık olarak da bilinen ve yapılması için bir zorunluluk olmamasına karşılık kişinin sosyal haklar elde etmesi ve özellikle emekli olabilmesi için uyguladığı bir sigorta türüdür. Özellikle herhangi bir işte çalışmayarak SGK’ya dâhil olamayan ev hanımları başta olmak üzere dışarıdan prim ödemeleri yapanlar emeklilik hakkı kazanmaktadırlar. İsteğe bağlı sigortalılık önemli bir avantaj olup kişinin yaşlılık döneminde ekonomik olarak muhtaç duruma düşmemesi için uygulanan bir sigortalılık türü olarak öne çıkmaktadır. Bu sayede gerekli olan şartların sağlanması halinde dışarıdan ödenen primler ile birlikte emekli olunabilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından;

a) Bu Kanuna tâbi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

b) Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,

c) 18 yaşını doldurmuş bulunmak,

d) İsteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle Kuruma başvuruda bulunmak, şartları aranır.

İsteğe bağlı sigorta başlangıcı yapmak için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuru yapılabilmektedir. (E-Devlet üzerinden de kayıt yapılabilmekte. https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi) İlk kez isteğe bağlı sigortalı olacakların Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde bulunan İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi ile beraber ikamet ettikleri bölgedeki SGK’ya başvuru yapmaları gerekmektedir. Tekrar isteğe bağlı sigortalı olacak olanların ise talep dilekçesi haricinde herhangi bir belge sunmalarına gerek olmamaktadır.

İsteğe bağlı sigorta priminin ödenmemesi durumunda eskiden sigortalılık sona ermekteydi. Belirli bir süre sigorta ödemesi yapmayan kişinin isteğe bağlı sigortalılığı durdurulmaktaydı. Ancak günümüzde bu uygulama yapılmamaktadır. Sigortalı isteğe bağlı sigortalılığını durdurma talebini kuruma iletmedikçe, ölüm ve emekliliği hak etmek dışında isteğe bağlı sigortalılık kendiliğinden sonuçlandırılmamaktadır.

2021 isteğe bağlı sigorta primi asgari ücretin artması ile birlikte yükselmiştir. En düşük 1144 TL olarak belirlenen isteğe bağlı sigortalılık primi en yüksek olarak da asgari ücretin 7,5 katı olarak ödenebilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılık; İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların, primi ödenmiş son günü takip eden günden, Aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden, Ölen sigortalının ölüm tarihinden itibaren sona erer.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA