DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Özkan İşlek
Özkan İşlek
Giriş Tarihi : 01-07-2021 00:47

Fazla Mesai Uygulaması

Bir iş yerine görüşmeye gittiğinizde ya da iş ilanlarında “Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilir misiniz?” diye mutlaka sormuşlardır. Bunun anlamı haftalık 45 saat yerine 70 saat çalışacaksınız demektir. 4857 Sayılı İş Kanununa göre haftalık 45 saati aşan sürelere fazla mesai denmektedir. 

Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının %50 yükseltilmesi suretiyle ödenir. Örnek verecek olursak haftada 60 saat çalışan bir işçi 15 saat fazla mesai ücreti hak etmektedir. İşçi isterse fazla mesai ücreti yerine her bir saat fazla çalışması karşılığında 1 saat 30 dakikayı serbest zaman olarak da kullanabilir.

Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği durumlarda yukarıda belirtilen esaslar dahilinde uyugulanan ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırkbeş saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmalardır. Fazla sürelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmibeş yükseltilmesiyle ödenir. Eğer ki bir işçinin iş sözleşmesi 45 saatin altında belirlenmişse fazla sürelerle çalışma ücreti yerine her çalıştığı saat için 1 saat 15 dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir. 

Hafta tatili İş Kanunumuza göre işçilere tatil gününden önce 63. Maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları kaşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme verilir. Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafında iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir. 

Şu kadar ki;

Çalışmadığı halde kanunen çalışma süsesinden sayılan zamanlar günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri

a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri, 

b) (Değişik: 4/4/2015-6645/35 md.) Ek 2 nci maddede sayılan izin süreleri,

c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

Çalışılmış günler gibi hesaba katılır. 

Zorlayıcı ve ekonomik bir sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından tatil edilmesi halinde haftanın çalışılmayan günleri ücretli hafta tatiline hak kazanmak için çalışılmış sayılır. Bir işyerinde işin bir haftadan fazla bir süre ile tatil edilmesini gerektiren zorlayıcı sebepler ortaya çıktığı zaman, 24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebeplerden ötürü çalışılmayan günler için işçilere ödenen yarım ücret hafta tatili günü için de ödenir. Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde hafta tatili ücreti işverence işçiye ödenir. 

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun uyarınca bayramlar; Ulusal Bayram, Yılbaşı, Resmi ve Dini Bayram günlerinde İş Kanunumuzun ilgili maddelerine göre genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. 

    Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA