DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mehmet Birişik
Mehmet Birişik
Giriş Tarihi : 20-11-2021 14:13

Eğitim Üzerine…

Eğitim sistemimizin ihtiyaca, ilerlemeye  göre değil gelenlere göre şekillenmesi ülkemize çok zaman kayb ettirdi. Deneme yanılma ve yap boz tahtası üzerinde eğitim sekteye uğratıldı. Gelenlerin keyfiyeti için gelecek karartılmamalı; bu sebeplerden:

Mutlaka başarı elde etmiş ülkelerin Eğitim sistemleri araştırılıp faydalanmalı. Bunlar yapılırken milli manevi ve tarihimizdeki eğitim çalışmaları incelenmeli. Eski Türkler ve Selçuklu Osmanlı medreselerinin eğitim sistemleri irdelenmeli milli, manevi ve pozitif ilimler haritası ortaya çıkmalı. Sürekli değişen değil sürekli ilerleyen ve gelişen bir sisteme sahip olmalıyız. 

4+4+4 sistemi yerine şartlar uygun olursa 1+5+3+3 olmalı ve İlkokuldan sonra zorunlu eğitim kalkarak beşeri ilimlerde başarı elde edemeyen öğrenciler sanat atölyelerinde sanat ve zanaata yönlendirilmeli. 12 yıl kesintisiz eğitimden sonra ki bu bazen sınıf tekrarlarıyla 14 yıla çıkabilmektedir. Bu durumda mezun olan bir öğrenci çıraklık döneminden geçememektedir. Haliyle akabinde askerlik ve evlilik seramonileriyle hayata işsiz olarak dahil olmaktadır. 

Öğretmenlik meslek kanununda öğretmenlik yıpranma payları verilmeli (Sağlık çalışanları, polis ve askerlerde olduğu gibi). Ek ders olayından vaz geçilmeli, 1. sınıf uzman öğretmenliği getirilmeli ve bunun yaş sınırı 45 olmalı. Devamında 2,3, ve 4. Sınıf öğretmenliğine devam edilmeli. Okul öncesi öğretmenliği oyun ve beceri odaklı olması hasabiyle belli bir yaştan sonra farklı alanlarda çalıştırılmalı. Ders sayısı ve ders saatleri süresi azaltılmalı. Beceri ve Tasarım Atölyeleri alt yapı ve fiziki yeterlilikler sağlanınca  hayata geçilmeli. Ehliyet ve liyakat hakim olmalı, alanında atama esas olmalıdır. Mühendis, Maliyeci veya diğer meslek gruplarında üst düzey çalışmaları olanlar elbette ki, bu ülke için yapacakları vardır. Lakin eğitim bambaşka bir alan. Milli, manevi ve evrensel değerlerin hepsini içinde barındırır. Hata ve yanlışa tahammülü olmaz. 

Öğretmenlik meslek kanunu beklenen bir arzumuzdur. Uzay çağında olduğumuz bu zamanda bireyler 657 denen yasakçı zihniyet ürünleriyle değil bilim ile uğraşmalı. Yasaklar ile başarı elde etmek zorba ile çocuk eğitmekle eşdeğerdir. 

Okul idareciliği önemsenmeli ‘’bir okul müdürü kadardır’’ yerine ‘’bir okul vizyonu’’ kadardır hakim kılmalıyız. Yöneticilik bir kariyer basamağı olarak değerlendirilip başarı kriterleriyle sürdürülmeli. Sürekli mülakat ve iktidar değişimleri ile erozyona uğramamalı. Yöneticiler Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil edilmeliler.  Kazanılmış haklar Ülkenin her yerinde geçerli olmalı. Eğitim Felsefemiz için gerekli çalışmalar yapılmalı, bu çalışmalar tamamen yerli, milli ve özgün olmalı paket eğitim felsefesi olmamalı.

Kampüs okullar projeleriyle eğitim kalitesi mutlaka yükselir.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA