DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Birişik
Mehmet Birişik
Giriş Tarihi : 04-05-2021 04:22

Amaç sözde soykırım mı?

İdrak ediyor olduğumuz bu mübarek Ramazan’da bir çok şeyler aynı anda yaşanıyor. Kısıtlamalar, tam ve yarı kapanmalar, yurtiçi ve yurt dışı terör ile mücadele, uluslararası dengelerde güç savaşı algıları. Abd ne vakit ‘’Sözde Ermeni soykırımı’’ iddiasını gündemine alsa Türkiye sessiz sedasız bir operasyon ile cevap vermektedir. Son olarak Bıden’ın ‘’Sözde Ermeni soykırımı’’ iddiasını tanıma açıklaması ‘’Yıldırım pençe hareket’’ ile cevap verildi. Diplomatik bir dil ile de ‘’sen kimsin ki tarihçilerin işine karışıyorsun bırak bu sorunu tarihçiler haletsin ve ortak komisyon kurup arşivlerimizi açalım’’ çıkışını yaptı. Asıl sorun bu olmasa gerek, ya nedir? diye sorarsanız içerdekiler yani Bıden üzerinden ülkemizi itibarsızlaştırmak isteyen bir güruh. ‘’Sözde Ermeni Soykırımı’’ iddiası tezini çürütmek yerine ülkemizi suçlayıcı çıkışlar yapıp Bıden üzerinden Cumhurbaşkanını vurma derdindeler. Hoş buna zemin hazırlayan Ak Parti içindeki Ak’liler de yok değiller. Hdp bildirisini gündeme dahi almak yersiz ve mesnetsiz. Bütün otoriteler basın kanallarıyla açıklama yapıyorlar Bıden Ermeni lobisi ne mesaj vererek iç siyasette oy hesabı yapıyor diyorlar. ‘’Ne alaka derim’’. Asıl mesele Ortadoğu’da, Asya’da Afrika ve mavi sularda güç mücadelesi soğuk savaş yaşamadan algı ile ülkeleri dizayn etme derdi. Abd Ortadoğu da birkaç jandarma ülke elde etmiş olsa da Türkiye’yi ileri karakolu yapamadığı sürece mücadelesinden başarılı olacağını düşünmüyor.

Türkiye’nin stratejik değeri onlar için paha biçilmez bir durum. Bundandır ki ne tam Türkiye ile ne de tam Türkiyesiz. Abd cephesinde durum bu iken Türkiye cephesinde de elbette ki durum durağan değil bir yandan İran ve Rusya ile 3’lü görüşmeler diğer taraftan S 400 füzeleri ile güç devşirme amacında, milli savunma sanayi ile de güçlü ülke güçlü ordu derdinde. Batının tüm muhalifliklerine rağmen Karabağ da kardeş ve dost Azerbaycan’ı zaferle buluşturarak bak ben artık oyuncu, ‘’figüran değilim ben oyun kurucuyum’’ diyor. Abd ise bu hamlelere aynı tarz-ı siyaset ile cevap veriyor. Sözde soykırımı tanımak, ekonomik yaptırım tehditleri ve Fetö mensuplarına insan hakları kılıfı ile sahip çıkarak, Türkiye’yi ileri karakolu yapmaya muktedir olamayan Abd Pkk ve Ypg terör örgütleri üzerinden kendilerine ileri karakol yaratma derdinde bu mücadele sürüp gidiyor, bakalım nereye ne şekil de varacak bilinmez ama Türkiye tarih sahnesinde çağ kapatıp çağ açan bir millettir elbette ki bu durumunda üstesinden imanı inancı ve gücüyle gelecektir.

Şu unutulmamalıdır ki, Suriye’de, Kuzey Irak’ta, Doğu Ak Deniz’de ve Karabağ’da istediğini alan Türkiye hiç bir batılı devletçe alkışlanmaz, bu demektir ki ‘’yolu yol’’dur, hedefi amacıdır. Bunu anlayacak olan ülkeler Türkiye ile dostluklarını artıracaktır. Türkiye’yi istemeyenlerde düşmanlıklarına devam edeceklerdir. Dalaş devam edecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
Mehmet Birişik

Mehmet Birişik

DİĞER YAZILARI Amaç sözde soykırım mı? 04-05-2021 04:22
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA