DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-06-2022 20:02

Xi Jinping ve babası arasındaki ilişki

Çin Medya Grubu’ndan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in babası ile olan ilişkisini gösteren, Babalar Günü'ne özel fotoğraflar paylaşıldı.

Xi Jinping ve babası arasındaki ilişki

Çin Medya Grubu’ndan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in babası ile olan ilişkisini gösteren, Babalar Günü'ne özel fotoğraflar paylaşıldı.

Fotoğraflarda Xi Jinping’in küçüklük yıllarından erişkinlik dönemine kadar olan özel aile fotoğraflarına yer verildi. Sıklıkla babasına ve aile ilişkilerine atıf yapan Xi Jinping’in özel fotoğrafları şöyle:

Xi Jinping’in ofisinde farklı dönemlere ait aile fotoğrafları da yer alıyor. Bu karelerden birinde, Xi Jinping, eşi, kızı ve babasıyla birlikte yürürken görülüyor.

(1958 yılında Xi Zhongxun, oğulları Xi Jinping ve Xi Yuanping ile birlikte)

Xi Jinping’in yaşama ve çalışmaya bakışı ile insanlara dönük tavrı, babasından derin şekilde etkilenmiş, bunu, Xi Jinping’in babasına yazdığı bir mektuptan anlamak mümkün.                                                                                                            

(Ağustos 1978’de Xi Jinping, Guangdong eyaletinde incelemeler yapan babasına eşlik etti. O dönem Tsinghua Üniversitesi’nde okuyan Xi Jinping, yaz tatilinde babasını ziyaret etmişti.)

Xi Jinping, babasına hitaben kaleme aldığı mektupta şu sözlere yer verdi:

 “Siz, sevginizle çevrenizdeki insanları etkilediniz. Tüm ömrünüzü halka hizmet ederek geçirdiniz. Böylelikle, beni de ömrümü halka adamaya teşvik ettiniz. Ben de hayatımı ulu vatanımıza ve sevgili halkımıza hizmet yolunda geçireceğim.” 

                                                                                   

(1960 yılında Xi Zhongxun, aile mensuplarıyla başkent Beijing’de yer alan Beihai Parkı’nda)

2012 yılından bu yana, Çin Komünist Partisi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin en üst lideri olan Xi Jinping, babası Xi Zhongxun’un nasihatini hiç unutmadı. Xi Zhongxun, Xi Jinping’e “Oğlum, hangi mevkide olursan ol, halka içtenlikle hizmet etme vazifeni unutma. Halka daima tevazu ile yaklaş.” demişti.

(30 Aralık 2012’de Xi Jinping Hebei eyaletine bağlı Fuping ilçesinde yaşayan bir aileyi ziyaret etti)

Xi Jinping de babasının sözlerine uygun şekilde, Çin’in dört bir yanında yürüttüğü incelemeler sırasında halkın ihtiyaçlarıyla ilgileniyor, onların sıkıntılarının çözülmesine öncelik veriyor.

(16 Temmuz 2015’de Xi Jinping, Jilin eyaletine bağlı Yanbian bölgesindeki pirinç tarlalarını gezdi)

Xi Jinping’in gözünde aile, bir çocuk için ilk derslik, anne ve baba da onun ilk hocaları... İşte bu “derslik”te Xi Jinping, anne ve babasından öğrendiği ahlak ve terbiye ile yetişti, halka canla başla hizmet etme ilkesini hep yerine getirdi.     

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin