EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-11-2021 14:29

XAU / USD analizi

ABD'de 1990 yılından bu yana en yüksek gerçekleşen %6,2'lik enflasyonla yükselen ons altın, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Fed faiz kararı ve varlık alım programları hakkındaki görüşler sonrası geri çekiliyor..

XAU / USD analizi

ABD'de 1990 yılından bu yana en yüksek gerçekleşen %6,2'lik enflasyonla yükselen ons altın, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Fed faiz kararı ve varlık alım programları hakkındaki görüşler sonrası geri çekiliyor. Varlık alım programlarının azaltılacağının açıklaması sonrası, azaltımın 15 milyar dolardan 30 milyar dolara yükseltileceği haberleri doların küresel piyasalarda değer kazanmasını sağlarken, güvenli limanlardan çıkış hızlanıyor.
Son günlerde varlık alım azaltımı programının hızlanıp, faiz artırımının 2022 ortalarından 2022 ilk çeyreğinde olması gerektiğini savunan Fed Başkanları mevcut. Çarşamba günü açıklanacak Fed tutanaklarından böyle bir mesajın çıkıp, görüşün şahinleşmesi durumunda ons altının baskılacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda Fed Başkanını da piyasalar merakla bekliyor. Powell'ın seçilmesi durumunda güvercin tutumun devam edip etmeyeceği merak konusuyken, ön plana çıkan diğer aday olan Lael Brainard'ın şahin görüş benimsediği medyada yer alıyor.

Teknik olarak ons altın 60 ve 200 g HO üstünde işlem görüyor. Fiyatlamalar Fibonacci %50 ve %38,2 düzeltme seviyelerinin geçtiği 1.770 dolar ile 1.850 dolar seviyeleri arasında yön arayışını sürdürüyor.


Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı