EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-01-2022 12:01

Sanayi Üretim Endeksi yıllık %11,4, aylık bazda %3,3 arttı.

Kasım ayında düzeltilmiş sanayi üretimi beklentilerin hafif üstünde yıllık %11,4 oranında yükseliş kaydetti. Aylık bazda değişim ise Kasım ayında Ekim ayına kıyasla %3,3 yukarı yönlü oldu..

Sanayi Üretim Endeksi yıllık %11,4, aylık bazda %3,3 arttı.

Kasım ayında düzeltilmiş sanayi üretimi beklentilerin hafif üstünde yıllık %11,4 oranında yükseliş kaydetti. Aylık bazda değişim ise Kasım ayında Ekim ayına kıyasla %3,3 yukarı yönlü oldu.

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında Kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,5, imalat sanayi sektörü endeksi %12,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,0 arttı.

Aylık bazda ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %3,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,4 arttı.

Sanayi tarafında güçlü toparlanma ivmesinin devam ettiği görülmekte. 2020 yılı Mart ayında coronavirüs pandemisi ile dip seviyeleri gören endeks, sonrasındaki para ve maliye politikalarına ek olarak normalleşme adımları ile yukarı yönlünü seyrini hızla devam ettiriyor. Kur tarafındaki yükseliş, küresel çapta devam eden tedarik sıkıntısı sonrasında hammadde fiyatlarındaki artış ve enerji maliyetlerindeki yükseliş ile birlikte omicron varyantı kaynaklı gelişmeler göz önüne alındığında önümüzdeki aylarda sanayi üretimi verisi dikkatle takip edilecek. Bir sonraki Sanayi Üretim Endeksi verisi 11 Şubat 2022 tarihinde TÜİK tarafından açıklanacak.
Kaynak İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı