Borsa ve Finans Dünyası
Giriş Tarihi : 19-11-2021 20:43

NASDAQ’da görünüm değişiyor mu?

Nasdaq vadeli endeksinde 2020 sonlarından başlayan yükselen kanal oluşumu izleniyor. Kasım ayı içerisinde iki kez bu bölge test edildi..

NASDAQ’da görünüm değişiyor mu?

Nasdaq vadeli endeksinde 2020 sonlarından başlayan yükselen kanal oluşumu izleniyor. Kasım ayı içerisinde iki kez bu bölge test edildi. 16600 puan üzeri kapanışlarda bu kanal üzerinde güç kazanımı devam edebilir.  Bu durumda 17040 puana doğru bant açılabilir. Fakat bu yükselişi destekleyecek katalizörlerin olmadığını şöyle açıklamam gerekiyor. Yükseliş devam ederken bu yükselişe teknik göstergelerin uyum sağlamadığı görülmektedir.

SPX500Daily

SP500 Sektörel

Faiz ortamı genelde teknoloji şirketleri açısından negatif tablo oluşturmaktadır. ABD 10 yıllık tahvil görünümü ile Nasdaq (beyaz çizgi)arasında net bir ters korelasyon izlenmektedir. ABD 10 yıllık tahvil (Turuncu çizgi) düşüş gösterdikçe Nasdaq atak yapmıştır. Bu düşüşün son günlerde sonlandığı izleniyor. Bu durum Nasdaq’da aşağı yön riski oluşturmaktadır. A/D eğrisi (mavi) Nasdaq mini endeksindeki yükselişin tabana yayılıp yayılmadığını göstermektedir. Son periyotlarda bu durum bize birkaç şirketin etkisi ile yükselişin yaşandığını göstermektedir. Dolayısıyla bu durumda negatif algılanmaktadır.

DOW30Daily

Dün kapanış sonrasındaki yüksen ve düşen şirketlere bakıldığında endeksin yükselmesine karşı değer kazanan şirket sayısında azalma devam ediyor.

Nasdaq vadelide olası düşüş durumunda  16270 / 16080 ilk destek bölgesi olarak değerlendirelebilir.

Kaynak ALB Forex
Hibya Haber Ajansı