Sinema - Tiyatro
Giriş Tarihi : 08-07-2021 11:43   Güncelleme : 08-07-2021 11:43

Milli Mücadeleyi Anlatan Hakimiyet Milletindir Kısa Filmi Youtube'de Gösterime Giriyor

Hakimiyet Milletindir, Millî Mücadele Dönemi’nin 2 Aralık 1922 tarihinde, Ankara’nın Birinci Meclisinde gerçekleşen tarihî bir olayını konu edinmektedir.

Milli Mücadeleyi Anlatan Hakimiyet Milletindir Kısa Filmi Youtube'de Gösterime Giriyor

Hakimiyet Milletindir, 2 Aralık 1922 tarihinde gerçekleşmiş tarihî bir olayın kısa bir anını filmleştirmiştir. Olay, hiçbir partinin henüz kurulmamış olduğu tarih olan 2 Aralık 1922 tarihinde, millî mücadele meclisinde gerçekleşmektedir. Mustafa Kemal Paşa’yı saf dışı bırakma planlarıyla zamanın üç milletvekili tarafından imzalanan önerge meclise sunulur. Paşa, kürsüye çıkar. Kuvvetli gerekçelerle buna karşı olduğunu, direkt şahsına yapılan bir plan içerdiğini ve bunun cevabını ise önergeyi imzalayan vekillerden değil o vekilleri seçen bütün milletten beklediğini belirtir. İlerleyen günlerde tüm yurtta büyük yankı uyandıran bu olay, insanların çektiği telgraflarla sonuç bulur. Önerge, utanç içinde geri çekilecektir.

Tüm bu olaylara şahit olan bir genç çocuk memur vardır. Filmdeki öykü, onun gözünden ve onun taşıdığı telgraflardan işlenir. “Bir Lise Öğrencisinin Millî Mücadele Anıları” isimli bir kitabın da yazarı olan Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun ilham kaynağı olduğu bu karakter, Millî Mücadele Dönemi’nin dramatik olaylarına genç bir Kuvayi Milliyecinin gözünden bakarak bu yurttan her insanın saf ve iyi niyetli bakışını dolaylı olarak göstermeye çalışmaktadır.

Projenin genel ismi; “Millî Mücadele Projesi” olarak başlamış, ilgili filmin adı ise “Hakimiyet Milletindir” olmuştur. Filmin ismi hususunda birçok seçenek etraflıca düşünülmüş (Millî Mücadele 1922, Bir Dönüm Noktası vb.) ancak nihayetinde “Hakimiyet Milletindir” isminde karar kılınmıştır. Bu tabir referansını; 1921 tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun ilk maddesinden (Hakimiyet bilakaydüşart milletindir.) almaktadır. Hatta İkinci Meclis Binası’nda da Eski Türkçe harflerle “Hakimiyet Milletindir” levhası altında oturumlar yapılmıştır. Dönemin ruhuna ve diline uygun olarak “eski kelimeler, yeni kelimeler, siyasî tercihler” gibi bir yöne düşülmeden dönemin orijinal kelimeleri, filmin de kuvvetle tam bu anlamı içermesiyle, direkt tercih edilmiştir.

Film, Birinci Meclis Binası’nın Genel Kurul Salonu’nda geçmektedir. Bu yapı, o dönemin aslına uygun olarak plato olarak yapılmıştır. Orijinal yer, Ankara’da günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak bilinmektedir. 1922 yılının meclisine uygun olarak, dekor olarak yapılmasının avantajıyla pencereler ve pencerelerdeki camların Ankara’dakine göre boyasız oluşu, arka pencerenin altından sarkan ve şu an gerçek müzede bulunmayan, kayıp gemici saatinin sanat uygulaması gibi hususlar işlenebilmiştir.

Projenin ve Dekorun Prodüksiyon Tasarımcısı, Altın Portakal ödüllü ve Eşkıya, Filler ve Çimen gibi filmlerin Prodüksiyon Tasarımcısı  (Sanat Yönetmeni); Mustafa Ziya Ülkenciler’dir. Yönetmenin okuldan hocasıdır ve projede gönüllü olarak yer almıştır.

1922 yılının Genel Kurul Salonu’nda siyah kumaş üzerine altın varaklı bir levha göze çarpar. Ali İmran Suresi 159. Ayet; ve şavirhum fil emr / Onlarla İstişare Et. İlgili levha, Türkiye’nin en bilinen hattatlarından Mukadder Mustafa Erol tarafından aynı usulde, siyah zemin üzerine altın varaklı olarak yapılmıştır ve dekorda yer almaktadır.

Filmin orijinal müzik eserinde “Bir Fırtına Tuttu Bizi”, öykünün Selanik ile ilgili olan yerinde ve bitiş jeneriğinde yer bulmuştur. Orijinal müziğin genel çerçevesinde öne çıkmamış, hikâyenin içeriğiyle romantik bir anlamla klarnetin sesi “Ankara’nın Selanik’e uzaklığında” kendine yer bulmuştur. Orijinal müzik, Erdem Yetim tarafından yapılmıştır. Klarnet performansını Bahadır Pars gerçekleştirmiştir.

Filmin final sahnesine sesleriyle katkıda bulunmuş ünlü kişiler, tıpkı projenin ekibindeki birçok kişi gibi herhangi bir ücret almamış, talep etmemiş, ilgili projeye hoş bir katkı sağlamak amacıyla seslerini göndermişlerdir. Haluk Levent, Ali Poyrazoğlu, Emre Kınay, Arif Akkaya, İpek Karapınar, Kerem Atabeyoğlu, Alihan Aracı, Sinan Bengier, Burhan Güven, İrfan Kangı gibi değerli isimler sesleriyle projeye destek olmuşlardır.

Hakimiyet Milletindir filmi, halis duygularla başlanıp bitirilen ve bütün millete sunulan bir kısa film projesidir. Millî Mücadele dönemine dair pek çok değerli anıdan, yaşanmışlıktan, tarihsel olaydan yalnızca birine, çok kısa bir anına şahitlik etmektedir. Projeyi gerçekleştiren ekibin bir iddiası varsa o da Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleriyle barışık her vatandaşında dokunaklı duygular uyandıracağını öngörmesidir. Aynı niyetlerle gerçekleştirip nihayete erdirilmiştir.

Uyarlama: Büyük Millet Meclisi’nin 2.12.1338 (2 Aralık 1922), Cumartesi tarihli Zabıt Ceridesi

Ana Ekip Listesi
Gazi Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) - Erol Ayvaz
Reisi Sani Adnan Bey (Adıvar) - Emre Akbaba
Kalemde Çalışan Çocuk - Batuhan Yunus Taşkın

Yönetmen - Ali Kerem Gülermen
Yapımcı - Abdulsamet Kılınç
Görüntü Yönetmeni - Emre Pekçakır
Orijinal Müzik - Erdem Yetim
Uygulayıcı Yapımcı - İlker Yılmaz
Prodüksiyon Tasarımı - Mustafa Ziya Ülkenciler
Yardımcı Yönetmen - Tülga Betül Yılmaz
Sanat Yönetmeni - Murat Arslanargun
Ses Mühendisi - Bora Taştan
Yürütücü Yapımcılar - Abdulsamet Kılınç, Erkan Türk
Kurgu - Erkan Erden
Renk Tasarımı - Kaan Tüfekçiyaşar