SPOR
Giriş Tarihi : 15-06-2022 18:16   Güncelleme : 15-06-2022 18:24

Malatya Anadolu Ateşi Hokey Takımı Türkiye 1. Oldu

Son günlerde sporda Malatya ve Malatyalıyı gururlandıracak gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan biri de Anadolu Ateşi Hokey Spor Kulübü…

Malatya Anadolu Ateşi Hokey Takımı Türkiye 1. Oldu

Son günlerde sporda Malatya ve Malatyalıyı gururlandıracak gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan biri de Anadolu Ateşi Hokey Spor Kulubü…

Malatya da çok kimsenin bilmediği bir branşta on yedi senedir inanılmaz işler yapılıyor. 2012 yılında altı ülkenin ve yüz yabancı sporcu ve yöneticinin Malatya’nın ev sahibi olduğu Salon Hokeyi Kulüpler Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapmış olan Malatya Anadolu Ateşi Spor Kulübü, tüm rakiplerini yenerek Avrupa Kulüpler Şampiyonluğunu Malatya’nın spor kamuoyuna hediye ederek tarihinde hiçbir kulübün elde edemediği büyük başarı elde etmişti.

Yeşilyurt ilçemize bağlı Yeşiltepe mahallemiz gibi şehrin “varoş” denilebilecek bir mahallesinin sokak çocuklarına el uzatıp onları sporla topluma kazandıran Hokey Antrerönörü Savaş Yılmaz, bıkmadan usanmadan ve ayrıca da hiçbir kurumun desteğini almadan yapmış olduğu çalışmalar sayesinde onlarca “sorunlu” çocuğumuzun elinden tutarak kimilerini milli takıma kimilerini üniversiteye yollamayı başarmış bir isim.

Malatya Hokey branşında Türkiye çapında üç kulüp ile temsil ediliyor. Türkiye Hokey Federasyonu Başkanlığının organize ettiği ulusal yarışmalara Malatya’yı temsilen Malatya Hokey Kulübü, Anadolu Ateşi Spor Kulübü, Savaşan Yıldızlar Hokey İhtisas Kulübü adı altında Bay Bayan 12-14-16-18-21 Yaş ve Büyükler kategorisinde bu kulüplerimizin 100’ün üzerinde kupası onlarca gencin Milli takımlarda forma giymesi ve yüzlerce gencin üniversite hayaline kavuştuğu bir umut kapısı olduğunu öğrendiğimde, bu inanılmaz başarı serüveninin arkasında Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Mezunu Savaş Yılmaz’ın olduğunu anlatmaya lüzum yok sanırım.

Malatya’da başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyemiz, Valilik gibi kurumlarımızın “randevu” dahi vermediği, yazılı ve görsel basının (Bizzat aramamıza rağmen) ve ilimiz TV kanallarının yayın konusu ve konuğu dahi yapmadığını görünce “bir başarı ancak bu şekilde cezalandırılabilir” diye düşündüm.

Bir spor branşı düşünün kimsenin bilmediği ekstra bir sopa ve küçük bir top ile futbol gibi 11/11 oynanan ayakla değil ama elde bir sopa ile küçük bir topu kontrol edip çalım atıp gol atmaya çalışmak hakikaten zor ve bir o kadar eğlenceli olan bu spora nasıl giriş yaptığını hocadan dinleyelim:

“2000 yılında üniversite den mezun olduktan sonra Malatya da Gençlik Spor il Müdürlüğü nezdinde birkaç branşta faaliyetler ve projeler yürütüyordum. İlk projemiz Malatya Valiliği, Malatya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube, Sosyal Hizmetler 80. Yıl ÇOGEM ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünün birlikte ortaklaşa koordine ettiği, Malatya da Sokakta Çalışan Çocukların Spor Yolu ile Islahı Projesinin koordinatörlüğünü ve yürütücülüğünü yaptım. Malatya da sokakta çalışan Sosyal Hizmetler 80. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi ve Emniyet Çocuk Şubeye kayıtlı yüzlerce çocuk ile iletişime geçildi. Bu çocuklara Yüzme, Futbol, jimnastik, İzcilik, Gezi, Piknik, Kamp gibi etkinlikler ile faaliyetler yürütüldü.

2004 yılı Kasım ayında Hokey Antrenörlüğü ve Hakemlik kurslarına katıldım bu belgeleri alarak Malatya da fiilen Hokeyi başlatmış oldum. O dönemde etrafımda yüzlerce genç var gelecek kaygısı olan bir umut kapısı olarak görüp elimizden tutan bu gençleri Hokey Sporu ile tanıştırdık.

Serüvenimiz ve bu spora sevdamız o zaman başladı. O dönem başlayan gençlerimizden bu işi ciddiye alıp elimizi bırakmayanların yüzde sekseni Hokey Milli Takım formasını giydi Beden Eğitimi Bölümlerinde Devlet Bursu ile okuyup şuanda beden eğitimi öğretmeni, polis, astsubay, uzman çavuş ve özel hareket olarak hayata atıldılar. Bizim en büyük motivasyonumuz gençlerin hayatlarına hokey sporu ile altın dokunuş yaparak topluma kazandırmak oldu. Bunun mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Bu gün halen bu sporu kendi öz gayret ve çabalarımız ile devam ettirmeye çalışıyoruz. Bizim bu olağanüstü başarılarımızın onda birini bile yakalayamamış şehirlerde ki kulüplere verilen destekleri görüp kahroluyoruz ama azmimizi ve gücümüzü kaybetmeden bunları göz ardı ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Malatya’mızda bir vurdumduymazlık bir boş vermişlik kendi değerlerine başarılarına sahip çıkmama, umursamama, görmeme ve göz ardı etme gibi çok büyük bir eksiğe var bunu yıllardır yaşıyor ve bu samimiyetsizlikten dolayı çok rahatsız oluyoruz. Ama her şeye rağmen Allah’ın bize bahşettiği sabır ve azimle eğitim ve hizmetimize devam ediyoruz.

İnsanlarımız yaptığımız işlerin farkında değil zannediyorlar ki hobi olarak bir sporla uğraşıyoruz zaman geçiyoruz, hayır; bizler spor araç olarak kullanarak gençliğe ulaşıyoruz ve onları vatanına milletine hizmet edecek şekilde eğitiyoruz yüzlerce böyle örneğimiz var.

Son beş yıldır Yeşiltepe bölgesindeki gençler ile çalışmalar yapıyoruz. Bu bölgemizin yapısını herkes aşağı yukarı bilir, son beş yılda Malatya da olan gasp, hırsızlık, uyuşturucu, adam yaralama, bıçaklama, öldürme olaylarının yüzde yetmişi bu bölgede olur şuanda hitap ettiğimiz çocukların çoğu bunların babası, annesi, abisi, ablası, dayısı, amcası bir zaman sonra bu çocuklarda bu bataklığın içinde ister istemez bir zaman sonra yer alıyorlar. Bizler son beş yıldır yaptığımız çalışmalar neticesinde bu çocuklardan düzenli spor yapan antrenmanlara devam sorumluluk sahibi ve Milli Takım hedefi olan bir grup oluşturmayı başardık. Çünkü bu çocuklar normal olarak okullarına bile devam etmeyen keyfi olarak okula istedikleri zaman giden ve okulla hiçbir şekilde ilgi ve alakası olamayan tipler ile çalışmalar yürüttük. Sabırla devam ettiğimiz bu çalışmaların ile son altı aydır okullar arası il seçmelerinde yıldızlar ve küçükler kategorisinde birinci oldular Türkiye Yarı finallerine gitmeye hak kazandılar.

Yıldızlar kategorisinde Trabzon da yapılan yarı finallerde tüm rakiplerini yenerek 1. Olup Türkiye Finallerine gitmeye hak kazandılar. Küçükler kategorisinde Erzincan da yapılan Türkiye Yarı Finallerinde birinci olarak Küçüklerde Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı. Geçen 15 gün önce Gaziantep’te yapılan Okullar arası Yıldızlar Hokey Türkiye Şampiyonasında büyük başarı göstererek Türkiye Şampiyonu oldular. Küçükler Kategorisinde ise bu hafta Osmaniye de yapılan Okullar Arası Hokey Küçükler Türkiye Şampiyonu olarak büyük başarı elde ettiler. Bu iki yaş grubu Türkiye’nin Hokey de altyapısı olması münasebetiyle büyük önem arz ediyor. Hokeyin geleceği bu çocuklar olacak yani elde tutup devam ettirebilirsek. Ben kendi şahsım adına çok zor imkânlar ile bunu başardım ve devam ettirmeye çalışıyorum. Şuanda elli yüz arası gence ulaşabiliyoruz kendi imkânlarım ile ama Malatya’da gerekli desteği alırsak beş yüz çocuğa ulaşacağız ve toplumsal bir devrim yapacağız.” Diyor.

Bizde bu başarının mimarı olan başta sevgili Savaş Yılmaz olmak üzere tüm takım oyuncusu kardeşlerime şahsım ve sizler adına teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Umarım bu ve benzer başarıların mimarları olan sporcularımız kamuoyu ve kurumlarımız nezdinde gerekli itibarı görürler. Biz biliyoruz ki “marifet iltifata tabidir”, tebrikler gençler, yolunuz da bahtınız da açık olsun…

Not: Bu Haberi  "atıf yapmadan"dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz...

AdminAdmin