Şirketler - İş Dünyası
Giriş Tarihi : 08-10-2021 16:11

Kozmetik sektörü pandemi sonrası Beautyworld ME Fuarı’nda bir araya geldi

2020 yılında pandemi dolayısıyla gerçekleştirilemeyen Ortadoğu’nun en büyük kozmetik fuarı olan Beautyworld Middle East fuarı, bu yıl 5-7 Ekim 2021 tarihleri arasında Dubai’de gerçekleştirildi. Türk kozmetik sektörünü temsil eden toplam 82 firmanın katıldığı fuarda, katılımcılar yeni iş birlikleri için fırsatları değerlendirdi..

Kozmetik sektörü pandemi sonrası Beautyworld ME Fuarı’nda bir araya geldi

2019 yılında 24’üncüsü yapılan ve geçen yıl pandemi dolayısıyla gerçekleştirilemeyen Beautyworld ME fuarı’nın 25’incisi bu yıl Dubai’de 5-7 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kozmetik, parfümeri, sağlık, güzellik, kişisel bakım ve temizlik ürünlerinin sergilendiği fuarda, bu sene 54 ülkeden 17 ülke pavilyonu yer aldı. Türkiye milli katılım organizasyonu bu yıl 16’ıncı defa İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından yapılan Beautyworld ME fuarına milli katılım ile 53, bireysel olarak 29 olmak üzere toplam 82 firma katıldı. 

 

Ortadoğu Pazarına Girmek İçin Önemli Bir Fırsat

2019 yılında başta Çin, BAE, Fransa, Türkiye, İtalya, Hindistan, Polonya, USA, İspanya, Kore olmak üzere 68 ülkeden 44 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan fuar, körfez bölgesinin sektördeki en önemli fuarı olarak öne çıkıyor. Bölgesel bir fuar olmaktan çıkıp uluslararası bir kozmetik fuarı niteliği kazanan fuar, Ortadoğu pazarına girmek için oldukça önemli bir fırsat sunuyor. 

Fuara katılan Türk firmaları ziyaret eden Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer, T.C. Dubai Başkonsolosu Mustafa İlker Kılıç, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, DEİK/Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkanı Tevfik Öz, İKMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İmer Özer, İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Adıyaman, İMMİB Genel Sekreter Yardımcısı Coşkun Kırlıoğlu ve Ticaret Bakanlığı temsilcileri ihracatçıların görüş ve önerilerini dinledi.

Adil Pelister: “Kozmetik sektörü ihracatımızın bu yıl 1,5 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz”

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kozmetik, sağlık ve güzellik sektörünü buluşturan Ortadoğu’nun en önemli fuarlarından Beautyworld ME fuarı geçen yıl pandemi sebebiyle iptal edilmişti. Bu yıl Dubai’de 25’incisi gerçekleştirilen fuarın Türkiye milli katılım organizasyonunu 16’ıncı defa İKMİB olarak düzenledik. Milli katılım ile 53, bireysel olarak 29 olmak üzere 82 firmamız fuara katıldı. İhracatçılarımız Türk markası ürünlerini sergilerken, en yeni teknolojileri, son ürünleri de yerinde görme fırsatı buldu.  Bununla birlikte Türkiye markası standımızda çeşitli tanıtım aktiviteleri yapıldı. Bu faaliyetlerin ihracatımıza da olumlu yansımaları olacağına inanıyoruz. Kozmetik sektörü ihracatımız pandemiye rağmen geçen yıl, 2019 yılına göre yüzde 15 artış gösterdi. Kolonya, sabun, dezenfektan gibi pandemide ihtiyaç duyulan ürünlerin ihracatında rekorlar kırıldı. Kozmetik ihracatında ABD, Irak, Birleşik Krallık, Rusya, Almanya, Hollanda, İran, Suudi Arabistan, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri ülkeleri ilk onda yer aldı. Bu yıl ise ilk dokuz aylık sektör ihracatı 2020 yılı aynı dönemine göre yüzde 4 artışla 1 milyar doları aştı. Yıl sonunda ihracatın 1,5 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Hibya Haber Ajansı