EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-01-2022 12:33

Gözler ABD enflasyon verisinde

Eylül ayından bu yana Türkiye'de süregelen faiz indirimleri ve iç dinamiklere bağlı olarak  18,36'lı seviyelere kadar yükselen Dolar / TL, TL'yi Özendirme Paketi Sonrasında 10,50'lere kadar geri çekilmesi sonrası, 13,80'li seviyelerde dengelendi..

Gözler ABD enflasyon verisinde
  • Eylül ayından bu yana Türkiye'de süregelen faiz indirimleri ve iç dinamiklere bağlı olarak  18,36'lı seviyelere kadar yükselen Dolar / TL, TL'yi Özendirme Paketi Sonrasında 10,50'lere kadar geri çekilmesi sonrası, 13,80'li seviyelerde dengelendi.
  • ADP Tarım Dışı İstihdam verisi, Fed'in şahin tutumu, İşsizlik Oranının azalması, saat başı kazançların artması ile birlikte ABD tarafından gelen verilerin pozitifliği, dolar endeksinin 96'lı seviyelere kadar yükselmesini sağlarken, dolar küresel piyasalarda değer kazandı.
  • Dün Fed Başkanı Powell'ın Senato'da yaptığı konuşmalar piyasalar tarafından pozitif algılandı. Powell, daha önce geçici olarak nitelendirdiği enflasyon vurgusunu bir kenara bırakarak, Fed'in enflasyonla mücadele için tüm araçlarını kullanacağını söyledi.
  • Doların küreselde değer kazanması gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskılarken, piyasalar 16:30'da ABD tarafından açıklanacak enflasyon verisine odaklandı. Son ABD enflasyon verisi, navlun fiyatlarındaki hareketlilik, gıda ve enerji fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte son 39 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçmişti.
  • Teknik olarak bakıldığında Dolar / TL 5 g ve 22 g HO üzerinde işlem görüyor. 14,00 seviyesi direnç, 13,50'nin aşağı yönlü kırılması durumunda 12,86 - 11,45 seviyeleri destek olarak yakından takip edilecek.


Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı