Borsa ve Finans Dünyası
Giriş Tarihi : 24-11-2021 15:33

Fed: Powell ile geleceğe ve FOMC tutanakları

ABD’de son otuz yılın en yüksek enflasyonu ve Covid-19’un devam eden etkileri altında para politikası dönüşümü evresinde en merak edilen konulardan biri Fed’in yeni başkanlık dönemiydi..

Fed: Powell ile geleceğe ve FOMC tutanakları

ABD’de son otuz yılın en yüksek enflasyonu ve Covid-19’un devam eden etkileri altında para politikası dönüşümü evresinde en merak edilen konulardan biri Fed’in yeni başkanlık dönemiydi. Bu noktada, Fed’de süreklilik esas alınmış olup Biden, Powell’ı yeniden başkan olarak atamıştır. Başkanlık için adı geçen Brainard ise başkan yardımcılığı görevine yükseltilmiş oldu. Konvansiyonel politika uygulamasının en önemli öncüsü olarak Fed, geniş vadede planlanan rotasıyla finansal koşullar dönüşümünü gerçekleştirecektir. Bu çerçevede, Powell seçimi nispeten biraz daha “şahin” bulunsa da mevcut rotayı geniş perspektiften ele almak gerektiğini düşünürüz.

 

ABD ekonomisinin pandemiden kurtulma evresinde, artçı bir etken olarak tüketici fiyatlarındaki artıştan korunma gerekliliği de ortaya çıkmış durumda. Normalde faiz konusunda temkinli olan ve olabilecek en geç evrede faiz artırmayı düşünen bir doğrultuda olan Fed, bu nedenle daha proaktif davranabilecek bir pozisyona girebilir. Enflasyon, gelir aşınımını ve gelir adaletsizliğini etkileyen bir konu. Arz ve talep dengesizliğinin yarattığı darboğazla gelen enflasyon patlaması, görülmemiş bir pandemi ertesi talep hızlanması ile birleşerek zorlayıcı bir hal aldı. enflasyon ve istihdam hedeflerine ilişkin belirsizlikler, daha fazla sıkılaştırma çağrılarının ortasında devam ediyor ve dikkatler Fed'in ilave politika hamlelerinin hızı ve zamanlamasına ilişkin düşünceleri çeşitlendiriyor.

 

Powell’ın yeniden aday gösterilmesi, aynı zamanda Fed üzerinde de sürekliliğe olan inanç çerçevesinde gelen hükümet desteğini gösteriyor. Uygulanan zemine ve planlamaya ilişkin, politika normalleşmesi rehberliğinde mevcut düzenin devamını en azından işgücü piyasasındaki toparlanma ve enflasyonun hızı çerçevesinde ucu açık olabilecek bir şekilde bekleyeceğiz. Aralık toplantısı bu noktada kritik bir ayarlamaya sahne olabilir. Fiyatlardaki artış hızı ve gergin tedarik zincirleri nedeniyle bu etkinin devam edebilmesi, ekonomiyi hızlandıracak bir politika zemininden de geri durulması anlamına gelebiliyor ve ayarlama da bu nedenle gerekebilir. Dolayısıyla, devasa varlık satın alma programını planlanandan daha hızlı geri çekme kapsamında enflasyon sabit kalırsa daha hızlı varlık alım kesintisi, bu durumda da faiz oranlarının daha erken artırılması olabilir. FOMC tutanakları, üyelerin Fed'in hedeflerinin nasıl ilerlediği konusundaki düşüncelerinin karışımını deşifre etmede yardımcı olabilir.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı