Borsa ve Finans Dünyası
Giriş Tarihi : 12-10-2021 18:50

BIST100 endeksi ve USDTRY kuru gün içi değerlendirme

Haftaya pozitif başlayan Asya piyasalarının günü sert kayıplarla kapatmasının ardından Avrupa borsalarında hafif satıcılı bir seans izlenmekte; ABD endeks vadelileri alış ağırlıklı yatay seyretmektedir..

BIST100 endeksi ve USDTRY kuru gün içi değerlendirme

BIST100

gün ortası değerlendirme.png

 

Haftaya pozitif başlayan Asya piyasalarının günü sert kayıplarla kapatmasının ardından Avrupa borsalarında hafif satıcılı bir seans izlenmekte; ABD endeks vadelileri alış ağırlıklı yatay seyretmektedir. ABD’de Çarşamba günü banka finansallarıyla başlayacak bilanço dönemine ilişkin güçlü kâr beklentileri, merkez bankalarının sıkılaştırmacı adımları ve yüksek enerji fiyatlarından kaynaklı enflasyon endişeleriyle baskılanan risk iştahını bir nebze dengelenmekte. Bu bağlamda küresel piyasalardaki yön arayışının Borsa İstanbul tarafına da yansıdığını görmekteyiz. Dün, teknik olarak kritik önemdeki 1.400 puan seviyesini aşan BIST100 Endeksi, geçtiğimiz son dört haftanın zirvesinde fiyatlanmaktadır. Gösterge endekste kısa vadede 200 günlük AO (1.427) direncini takip etmekteyiz. Bu direncin geçilmesi durumunda mevcut güçlenme devam edebilir, geçmişte direnç konumunda test edilen 1.440 seviyesi hedeflenebilir. Geri çekilmelerde 1.408-1.400 destekleri izlenebilir.

 

USDTRY

dolar gün orta değerlendirme.png

 

Son üç işlem gününde yeni zirveler oluşturan USDTRY kuru gün içinde en yüksek 9,04 seviyesini test etmiş olup 9,00 seviyesinin teknik yönden belirleyici olabileceğini düşünmekteyiz. Bu seviyenin korunması ile mevcut güçlenme devam edebilir. Kısa vadeli teknik görünümünü incelediğimizde, 8,97 seviyesi önemli destek olarak takip edilebilir.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı