Malatya
Giriş Tarihi : 08-06-2021 15:58   Güncelleme : 10-06-2021 04:36

AB Delegasyon Heyeti Orduzu ve Kent Müzesini gezdi

Malatya’ya gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet ile birlikte Orduzu Pınarbaşı, Hayvanat Bahçesi ile Kent Müzesi’ni ziyaret ettiler.

AB Delegasyon Heyeti Orduzu ve Kent Müzesini gezdi

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet ile birlikte Orduzu Pınarbaşı, Hayvanat Bahçesi ile Kent Müzesi’ni ziyaret ettiler. 

Kentteki tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak için titizlikle çalıştıklarını ifade eden Başkan Gürkan, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Malatya’da tarihi mekanların ayağa kaldırılması, gelecek nesillere aktarılması noktasında başlatmış olduğumuz çalışmalardan biri de Kent Müzesiydi. Kent Müzesi olarak düzenlemiş olduğumuz yapı Osmanlı Padişahlarından Abdülhamit Han döneminde yapılan ve kentte uzun yıllar asker alma yeri olarak işlev gören tarihi binanın restorasyonunu yaparak müze hüviyeti kazandırdık.   

Malatya'daki geçmiş yaşanmışlıkların, günümüzde yaşayanların ve kentin tarihiyle kültürüyle gelenekleriyle görenekleriyle sanat adamlarıyla devlet adamlarıyla bilim adamlarıyla ilim adamıyla ve onların hatırasını canlandıracak olan müzemizde ayrıca kışla olması hasebiyle de askeri malzemelerin de sergilendiği kaliteli bir müze oluşturuldu” şeklinde konuştu. 

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise programları çerçevesinde Malatya’da çok güzel vakit geçirdiklerini belirterek, tarihi değerlere sahip çıkılması, restore edilerek gelecek nesillere aktarılmasının çok güzel ve anlamlı olduğunu ifade etti.  


AB-TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI MEYER ‘MALATYA MUTFAĞI ÇOK ÖZEL’

 

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyete Malatya yemekleri tanıtıldı. 

Dede Korkut Restoranda Malatya mutfağına özgü yemeklerin sunumunun yapıldığı noktada, Malatya mutfağı ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Gürkan, “Değişik uygarlıkların ve medeniyetlerin Malatya’da zuhur etmesi, onların Malatya’da kalıcı izler, gelenek, görenek ve yaşantılarla ilgili değerler bırakmış olması yemek kültüründe de çeşitlilik olmasına neden olmuştur. Büyükşehir Belediyesi olarak yaratıcı şehirler kapsamı içerisinde UNESCO Kültürel Miras kapsamında Gastronomi dalında vegan mutfağına müracaat ettik. Malatya’da her yapraktan köfte sarılır öyle bir özelliği var. Etin olmadığı yapraklarla beraber yapılan ve yaprak dışında da yapılan 80 çeşit köfte yemeğimiz bulunmaktadır. Alternatif turizm çeşidi olarak giderek önem kazanan gastronomi turizmi için Türk turizmcileri de son dönemlerde bayağı çalışmalar gerçekleştirmekteler” ifadelerini kullandı. 

AB-Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Malatya mutfağının gerçekten de çok özel olduğunu gördüğünü, özellikle vegan yemekleri bakımından yaprak sarmalarının önemine değinerek, “Malatya’nın tarihi geçmişi yemek kültürünü de etkilemiş görünüyor. Malatya, oldukça zengin bir yemek potansiyeline sahip.” dedi.

Malatya mutfağına özgü yemeklerin tanıtımının ardından tanıtımı gerçekleştirilen yemekler, misafir heyete ikram edildi. 

MALATYA’DA ÇEVREYE DUYARLI PROJELER ÜRETTİKLERİNİ BELİRTEN BAŞKAN GÜRKAN

ARITMA TESİSİ’NİN İHTİYACI OLAN ENERJİYİ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, MASKİ Genel Müdürlüğü AB’nin Belediyelere yönelik Yenilenebilir Enerji ve enerji verimliliği kapsamında AB hibe programı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan Güneş Enerji Santralini yerinde inceledi. 

160 BİN EURO KENDİ ÖZ KAYNAKLARIMIZDAN KULLANDIK

İnceleme gezisi sırasında GES projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, “Malatya için son derece stratejik bir tesis olan Atıksu Arıtma Tesisi 2002 yılında 184 dönüm arazi üzerine tesis edilmiş olan tesis ilk etapta 750 bin nüfusun ihtiyacını karşılayabilecek bir tesis. Tesisin maksimum kapasitesi ise 1 milyon 200 bindir. Tesisiminiz en önemli girdi ihtiyacı enerji. AB destekli proje ile 1 MW bir tesis kuruldu. Bu projemizde AB’nin 853 bin Euro’luk bir desteği oldu. Yaklaşık 160 bin Euro kendi öz kaynağımızla destekledik bu projeyi. Tesisimizde gerekli arıtma işlemleri yapıldıktan sonra çıkan su Karakaya baraj gölüne deşarj ediliyor. Yerleşim noktalarından geçtiğinden dolayı yeni hazırlamış olduğumuz bir projeyle bunu barajın uç noktalarına taşımayı hedefledik. Bununla ilgili olarak yetkililerle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bunun öncelikli bir proje olduğunu belirttik. AB yenilenebilir enerjiden dolayı bize vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi. 

ARITMA TESİSİNİN İHTİYAÇ DUYDUĞU ENERJİYİ ÜRETECEĞİZ

2002 yılında temeli atılan ve 2004 yılında tamamlanan bu tesisin Almanya’dan sağlanan kredi finansmanı ile yapıldığını belirten Başkan Gürkan ise yaptığı konuşmada, “MASKİ Genel Müdürümüzün de ifade ettiği gibi tesisin enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji ile karşılanması noktasında yapmış olduğumuz proje kapsamı içerisinde 1 MW bir GES santrali kurulmuş ve faaliyete geçmiştir. Ayrıca tesisin ihtiyaç duyduğu enerji miktarının çevreye duyarlı enerji ile üretilebilmesi için MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından 55 dönüm yer ihdas edilerek orada da yenilenebilir enerji anlamında tesis kurulması amaçlanmaktadır. O alanda tamamlandığı zaman enerji ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Ayrıca tesisimizde yapılan arıtım sonucunda Karakaya Baraj gölüne kapalı sistem ile deşarj edilmesi için hazırlanan proje şu anda görüşme aşamasında. Uygun görüşlerin alınmasının akabinde ve uygun kredi temini gerçekleştirildikten sonra bu alandaki deşarj çalışmalarımızı da tamamlamış oluruz. Yapılacak olan son çalışmalarla birlikte bu tesisimiz tamamlanmış olacak. Bir taraftan kendi enerjisini üreten bir tesis bir taraftan da çevreye duyarlı bir tesis hüviyetine kavuşmuş olacaktır. Sayın büyükelçimize bu talepleri iletirken bize yardımcı olacağına olan inancımız tamdır. Sayın Büyükelçimizle iki gün içerisinde çok güzel ve sıcak bir ortam oluştu. Kendilerine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyor bir kez daha Malatya’ya hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu. 

MALATYA’YI YAKINDAN TANIMA FIRSATI BULDUM

Kendilerine gösterilen misafirperverlik ve konukseverlikten dolayı teşekkür eden Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Malatya’ya ilk kez geliyorum. Malatya hakkında pek fazla bir malumatım bulunmamakta. Malatya’yı yakından tanıma fırsatı buldum. Malatya’nın tarihini, dününü, bugününü, geleceğe ilişkin projelerini duymak yerinde incelemek ve bunlar hakkında malumat edinme fırsatımız oldu. Bu tesis hem su arıtımında hem de bunu çevreye duyarlı bir şekilde yenilenebilir bir enerji ile yapılıyor olması anlamında oldukça önemli. Bu tesisin şehre kazandırılması AB ile Türkiye işbirliği ile gerçekleştirilmiş olması bizim için mutluluk ve gurur verici. Bu tesisi yerinde görmek, maksadını yerinde gördükten sonra gerekli değerlendirmelerin yapılması ve planlanan projelerin ne kadar hayati öneme haiz olduklarını ilgili makamlara iletilmesi noktasında gerekli desteği sağlayacağız” ifadelerini kullandı.


Başkan Gürkan ile birlikte Lisanslı Depoculuk alanında incelemelerde bulunan Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut,

BU TESİSİN KURU KAYISI İMALATI SEKTÖRÜNÜ DAHA REKABETÇİ KILACAĞI KANAATİNDEYİM

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile birlikte Kuru Kayısı Soğuk Hava Deposu ve Lisanslı Depoculuk alanında incelemelerde bulundu.

Yapımına 2019 yılında başlanılan ve içerisinde 10 adet soğuk hava deposunun olduğu, aylık 2 bin 500 ton kuru kayısı işleme ve paketleme kapasitesine sahip, ayrıca enerji ihtiyacının büyük bir bölümü çatısına kurulan GES ile karşılanacak olan Lisanslı soğuk hava deposunda incelemelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, çalışmalar hakkında ilgililerden bilgiler aldı.

LİSANSLI DEPO TEKNİK VE TEKNOLOJİK ANLAMDA ÖNEMLİ BİR TESİS

Lisanslı Depo alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Lisanslı Depo operasyon ve koordinasyon birimi yöneticisi Ayhan Beyhan, “Projemizin inşaat bileşeni inşaat projemiz tamamlandıktan sonra 2019 yılında başlamış olup Mart 2021 yılında geçici kabulü tamamlanmıştır. İnşaat bileşeni kapsamında her biri 500 ton olmak üzere toplamda 5 bin ton lisanslı depomuz bulunmaktadır. İşleme paketleme ünitesi, yetkili sınıflandırıcı laboratuvarlar, paket arıtma sistemi, 1mw güneş enerji sistemi ve idari binalardan oluşmaktadır. Projemizin inşaat bileşenleriyle ilgili bütün işlemlerin tamamlanmasıyla beraber özellikle mal alımıyla ilgili bileşenlerimizin de tamamlanmasıyla birlikte işletmemiz tam anlamıyla devreye girmiş olacaktır” dedi.

Lisanslı Depo projesinin aşamaları hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Hibeler Şube Müdürü Bayram Uzun, “Ulusal ve uluslararası bir tesisi Malatya’ya kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. Özellikle birçok teknik ve teknolojik donanıma sahip olan tesisimiz aynı zamanda hizmet kalitesini ileriye taşıyacak altyapıya da sahip olacaktır. Kalite yönetim sistemlerinden 9001, 14001 çevre yönetim sistemi ve müşteri memnuniyet yönetim sistemleriyle birlikte bütün entegre yönetim sistemlerini uygulayarak vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunmaya gayret göstereceğiz. Diğer aşamamızda Malatya’nın kayısı analizlerinde ihtiyacı olan gerekli olan parametrelerin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerin yapılacağı teknolojik bir laboratuvarda kazandırmış olacağız. Bu çalışmalarda desteklerini esirgemeyen Sayın Başkanımız Selahattin Gürkan’a proje ekibimize ve Sayın Büyükelçimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı ise, “Tesisimiz içerisinde bulunan laboratuvarımız akredite bir laboratuvar. Yani lisanslı depoya giren her ürün ister kükürtlü olsun isterse gün kurusu kayısı olsun ihracata tabi bir üründür. Buda üreticilerimiz için önemlidir. Lisanslı depoya alacağımız ürünü Türkiye’de değil dünyanın herhangi bir yerine ihracatında hem pestisit yönünden hem de nem yönünden herhangi bir engele takılması söz konusu değildir. Yani biz ihracata giden ürünümüzü 5 bin ton kapasiteli depomuzda muhafaza edeceğiz. Diğer bir özelliği ise lisanslı depomuzun bölgemizde bulunmayan ve hatta bileşenlerine baktığımızda Avrupa’da en güncel depo özelliği katan bir özelliktir. Ürünlerimiz depoya geldiğinde öncelikle yıkanıp ardından kendi arasında sekiz farklı boya ayrılıp sonrasında kurutularak tüketiciye ulaşana kadarki aşamada topaklaşmasını da önleyerek 5 kg’dan başlayarak farklı kilolarda paketlenmesini sağlayan bir sisteme sahip olmasıdır. Üreticimizin ve ihracatçımızın ister ürünü depomuza getirip paketleyip direkt ihracata vermesi veya paketleyip depoya almasını sağlayan önemli bir özelliğe sahibiz. Depomuz başta kayısı üreticimiz olmak üzere bölgede önemli bir boşluğu dolduracak” açıklamasında bulundu.

ÇEVRE VE PEYZAJ DÜZENİNİN ARDINDAN LİSANSLI DEPO FAALİYETE GEÇECEK

Fiziki yapısının tamamlandığı Lisanslı Depo’nun çevre ve peyzaj düzeninin de tamamlanmasıyla faaliyete geçeceğini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kayısının kümülatif anlamında dünya piyasalarında ki değeri 5 milyar dolar civarındadır. Kayısı üretiminin ve kuru kayısı ihracatının, dünyanın ihtiyacı olan kayısının %80’ine yakını Malatya’da temin edilmektedir. Şimdiye kadar Malatya’ya sağladığı katma değer ise 250 – 300 milyon dolar civarındadır. Dünya ticaret hacminde 5 milyar dolar olan kayısının Malatya’ya 300 milyon dolar katma değer üretmesi tabii ki bizler tarafından da pek kabul edilebilir bir durum değildi. 

Göreve geldikten hemen sonra çiftçi ve üreticilerimiz olan kayısı ile uğraşan vatandaşlarımızın hak ve hukukunu koruma noktasında çalışmalarımızı yaptık. Çiftçimizin ürünlerinin araya gitmemesi için özel idare döneminde başlayan, daha sonra devam eden ve bizimde sürdürdüğümüz lisanslı deponun finansmanı noktasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmeler ve AB ile yapılan görüşmeler neticesinde 13 Milyon 650 bin Euro’luk finansman sağlanarak gerekli proje yapımı gerçekleştirildi. Projenin akabinde 2019’un Eylül ayı içerisinde ihalesini gerçekleştirdik ve kısa bir zaman içerisinde fiziki yapısı tamamlandı. Çevre düzeni ve peyzajının da en kısa zamanda yapılması için arkadaşlarımızla görüştük. Gerekli malzemelerinde alındığını gördük. Ayrıca lisanslı depoda kayısının depolanması için gerekli çalışmalarında tamamlandığını gördük. Lisanslı Depomuzun bir bölümünde işletmeyle ilgili, kimya laboratuvarlarıyla ilgili, eğitim ve toplantı salonlarıyla ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini gördük” şeklinde konuştu.

HEDEFİMİZ KAYISIDAKİ KATMA DEĞERİ 1,5 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK

Lisanslı Depo ile birlikte Şire Pazarının da tamamlanmasıyla hedeflerinin kayısının ilimize kazandıracağı katma değeri 1,5 Milyar dolara çıkarmak olduğunu söyleyen Başkan Gürkan, “Tesisimizi entegre tesis olarak düşünmemiz lazım. Lisanslı depo alanının hemen yanında biz yaklaşık 1 milyar liraya mal olacak Kayısı Şire Pazarını yapıyoruz ve ihalesiyle birlikte yer teslimlerini yaptık. Malatya’ya yakışır Şire Pazarı yapılması noktasında gerekli proje işlemleri ve ihale bitirilmiş oldu. Şire Pazarında da ticarethaneler, iş yerleri, sosyal tesisler, konferans salonları, teşhir bölümleri ve örnek işletme bölümlerinin olduğu bir Şire Pazarı yapıyoruz. Lisanslı depo ile birlikte Şire Pazarının entegre olduğunda Malatya’ya girdi sağlayan ve katma değeri 300 milyon dolar olan rakamı hedeflediğimiz 1,5 milyar dolara çıkarmaktır. Ayrıca ilerleyen aşamalarda kayısıyı bütünüyle entegre edebilecek, kayısıyı besin olarak, ambalaj olarak türevlendirecek ve çeşitlendirecek, gıda olarak türevlendirecek ve çeşitlendirecek bir entegre tesisi de buraya monte etmeyi düşünüyoruz. O zaman hedeflediğimiz yıllık 1,5 milyar dolarlık rakamların ve üzerinin Malatya’ya, çiftçimize, esnafının ve halkımızın yüzünü güldüreceğine inanıyorum. 

Lisanslı depo içerisinde çiftçilerimizin ambalajlamadan önceki bakım, sınıflandırma ve laboratuvar işlemleriyle birlikte depolama işlemleri de yapılacak. Lisanslı depo çiftçilerimize tüccarlar tarafından ürünlerinin yok pahasına alınmasını engelleyecek bir avantaj sağlayacak. Tesise gelen çiftçilerimiz aynı zamanda verilen çeklerle ve depodaki miktarıyla ilgili bankalarda aynı anda paraya çevirecek çek hüviyetine kavuşacak. Buda çiftçimizin yüzünü güldürecek. Malatya’nın sosyal ve ekonomik yapısını değişim sürecine götürecek ve Malatya’ya faydalı ve yararlı olacaktır. Bu projede paydaşımız olan AB’ye ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. AB’den alınan finansmanların yerli yerinde kullanıldığını bizzat Sayın Büyükelçi yerlerinde müşahede ettiler. İnşallah bundan sonraki süreçte de sağlanan finansmanların bizzat yerinde kullanılacağından kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

LİSANSLI DEPO ÇOK İYİ TASARLANMIŞ VE UYGULANMIŞ BİR TESİS

Lisanslı Depo projesinin arzu edilen ve beklenen neticeye ulaşması temennisinde bulunan Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Malatya’ya geldiğimde kuru kayısı üretiminin başkentinin Malatya olduğunu bana söylemişlerdi. İki günlük ziyaretimizdeki tespitlerimiz gözlemlerimiz gerek üretim tesisleri, kayısı bahçeleri ve gerekse kayısının işlendiği üretim sanayi tesisleri bu iddianın çok doğru bir iddia olduğunu ortaya koydu. Malatya’ya olan ziyaretimizde Lisanslı Depo ve kayısı işleme tesisini de yerinde görmekten dolayı büyük memnuniyet duydum. Çok iyi tasarlanmış ve çok iyi uygulanmış olan tesis Malatya’da ki kuru kayısı imalatı sektörünü daha rekabetçi kılacağı kanaatindeyim. Bu vesileyle tesisin Malatya’ya kazandırılmasında, başarıyla uygulanmasında başta emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere proje çalışanlarına, Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın kıymetli çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki bu proje arzu edilen, beklenen neticeye ulaşır ve Malatya’da ki üreticilerin yüzünü güldürür” ifadelerini kullandı.